Златен Глобус 2019

Златен Глобус 2019 
на дното англиска верзија
на имињата на сериите,глумците и филмовите
 
Победнииците се со затемнети букви
 
Категории на филмови
Најдобар филм - драма
 
Црн Пантер
Црн Клансман
Бохемија рапсодија
Ако Бил Стрит може да зборува
Родена е ѕвезда
 
Најдобар филм - комедија или мјузикл
 
Луди богати азијци
Омилен
Зелена книга
Мери Попинс се враќа
Заменик
 
Најдобри перформанси од актер во филм - драма
 
Бредли Купер - Родена е ѕвезда
Вилем Дафо - На портата на вечноста
Lucas Hedges - „Boy Erased“
Рами Малек - Боемска рапсодија
Џон Дејвид Вашингтон - Црниот Клансман
 
 
Најдобри перформанси од актерка во филм - драма
 
 
Глен Клоус- Сопругата
Лејди Гага - Родена е ѕвезда
Никол Кидман - Разурнувач
Мелиса Мекарти - Можеш ли некогаш да ми простиш?
Росамунд Пајк - Приватна војна
 
 
Најдобри перформанси од актер во филм - комедија или мјузикл
 
Кристијан Бејл - заменик
Лин-Мануел Миранда - Мери Попинс се враќа
Вигго Мортенсен - Зелена книга
Роберт Редфорд - Старецот и пиштолот
Џон Ц Рајли - Стен и Оли
 
Најдобри перформанси од актерка во филм - комедија или мјузикл
 
Емили Блант - Мери Попинс се враќа
Оливија Колман - Омилена
Елси Фишер - Осмо одделение
Шарлиз Терон - Тули
Констанс Ву - Луди богати азијци
 
Најдобри перформанси од страна на актерот во споредна улога во филмот
 
Маершала Али - Зелена книга
Тимоте Чаламет - Прекрасен момче
Адам Драјвер- Црниот Клансман
Ричард Е Грант - Може ли некогаш да ми прости?
Сем Роквел - Заменик
 
Најдобри перформанси од страна на актерка во поддржувачка улога во филмот
 
Ејми Адамс - заменик
Клер Фуј - прв човек
Регина Кинг - Ако Бил Стрит може да разговара
Ема Стоун - Омилен
Рејчел Вајс - Омилен
Рејчел Вајс и Ема Стоун се номинирани во "Омилен"-Favorite
 
Најдобар режисер - филм
 
Бредли Купер - Родена е ѕвезда
Алфонсо Куарон - Рим
Питер Фарелли - Зелената книга
Спајк Ли - Црниот Клансман
Адам Меккеј - Заменик
 
 
Најдобра сценарио - филм
 
Омилен
Зелена книга
Ако Бил Стрит може да зборува
Рома
Заменик
 
Најдобар анимиран филм
 
Неверојатни 2
Остров на кучиња
Мираи
Ралф го прекинува интернетот
Spider-Man: Внатре во пајакот 
 
Најдобар филм на странски јазик
 
Капернаум
Девојче
Никогаш не гледај
Рома
Shoplifters
 
Најдобар оригинален резултат
 
Црн Пантер - Лудвиг Герансон
Прв човек - Џастин Хурвиц
Остров на кучиња - Александар Десплат
Мери Попинс се враќа - Марк Шајман
Тивко место - Марко Белтрами
 
Најдобра оригинална песна - филм
 
Сите ѕвезди - Црн Пантер (Кендрик Ламар)
Девојка во филмовите - Dumplin '(Доли Партон, Линда Пери)
Реквием за приватна војна - Приватна војна (Ени Леннокс)
Откровение - Избришан момче (Троја Сиван)
Плиток - Роденa е ѕвезда (Лејди Гага, Марк Ронсон)
 
Категории на телевизија
Најдобра телевизиска серија - драма
 
Американците
Телохранител
Враќање дома
Убивање Ева
Поза
 
Најдобра телевизиска серија - комедија
 
Бери
Доброто место
Се шегувам
Коммински метод
Прекрасната г-ѓа Маисел
 
Најдобар актер во телевизиска серија - драма
 
Џејсон Бетман - Озарк
Стефан Џејмс - Враќање дома
Ричард Медден - Tелохранител
Били Портер - Посе
Метју Рис - Американците
 
Најдобра актерка во телевизиска серија - драма
 
Caitriona Balfe - Outlander
Елизабет Мос - Приказна за слугинката
Сандра Ох - Убивајќи ја Ева
Џулија Робертс - враќање дома
Кери Расел - Американците
 
Најдобар актер во телевизиска серија - музички или комедија
 
Саша Барон Коен - Кој е Америка?
Џим Кери - Се шегувам
Мајкл Даглас - Метод Комински
Доналд Гловер - Атланта
Бил Хадер - Бери
 
Најдобра актерка во телевизиска серија - музичка или комедија:
 
Кристен Бел - Доброто место
Кендис Берген - Марфи Браун
Алисон Бри - Сјај
Рејчел Броснахан - Прекрасната г-ѓа Маисел
Дебра Месинг - Вил и Грејс
 
Најдобра телевизиска ограничена серија или филм направен за телевизија:
 
(The Aleienist)
Атентатот на Џани Версаче: американска приказна за криминал
Бегство во Данемора
Остри објекти
Aнглиски скандал
 
 
 
Најдобар актер во ограничена серија или филм направен за телевизија:
 
Антонио Бандерас - Џениус: Пикасо
Даниел Брюл - Алиен
Дарен Крис - Атентатот на Џани Версаче: американска приказна за криминал
Бенедикт Камбербач - Патрик Мелроус
Хју Грант - многу англиски скандал
 
Најдобра актерка во ограничена серија или филм направен за телевизија:
 
Ејми Адамс - остри предмети
Патриша Аркет - Бегство во Даннемора
Кони Бриттон - Валкан Џон
Лаура Дерн - Приказната
Регина Кинг - седум секунди
 
Најдобар актер за поддршка во серија, ограничена серија или филм направен за телевизија:
 
Алан Аркин - Метод Комински
Киран Кулкин - Наследување
Едгар Рамирез - Атентатот на Џани Версаче: американска приказна за криминал
Бен Вишав - Aнглиски скандал
Хенри Винклер - Barry
 
Најдобра споредна актерка во серија, ограничена серија или филм што е направен за телевизија:
 
Алекс Борнштајн - Прекрасната г-ѓа Маисел
Патриша Кларксон - остри предмети
Пенелопе Круз - Атентатот на Џани Версаче: американска приказна за криминал
Тeнди Њутн - Westworld
Ивон Страховски - Приказна за слугинката
 
============================================
 
Англиска верзија објавена за новинари на сајтот Златен Глобус
 
Златен глобус: Комплетна листа на номинирани од 2019 година
6 декември 2018 година
Споделете го ова со Фејсбук Споделете го ова со Messenger Споделете го ова со Твитер Споделете го ова со е-пошта 
 
HOLLYWOOD 
2019 НАГРАДИ ЗЛАТЕН ГЛОБУС 
ЗА ГОДИНАТА ЗА 31 ДЕК 2018
СООПШТЕНИЕ ЗА МЕДИУМИТЕ
 
 
Објава за медиумите кои се однесуваат на најавите за номинации за 76-та Годишна награда за Златен глобус. 
 
Номинациите за 76-та награда за Златен глобус се објавени во Лос Анџелес. Еве ја целосната листа.
 
1. BEST MOTION PICTURE – DRAMA
a. BLACK PANTHER
Marvel Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures
b. BLACKKKLANSMAN
QC Entertainment / Blumhouse / Monkeypaw / 40 Acres and a Mule; Focus
Features
c. BOHEMIAN RHAPSODY
Twentieth Century Fox and Regency Enterprises; Twentieth Century Fox
d. IF BEALE STREET COULD TALK
Annapurna Pictures / Plan B Entertainment / We Pastel; Annapurna Pictures
e. A STAR IS BORN
 
 
2. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA
a. GLENN CLOSE THE WIFE
b. LADY GAGA A STAR IS BORN
c. NICOLE KIDMAN DESTROYER
d. MELISSA MCCARTHY CAN YOU EVER FORGIVE ME?
e. ROSAMUND PIKE A PRIVATE WAR
 
3. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA
a. BRADLEY COOPER A STAR IS BORN
b. WILLEM DAFOE AT ETERNITY'S GATE
c. LUCAS HEDGES BOY ERASED
d. RAMI MALEK BOHEMIAN RHAPSODY
e. JOHN DAVID WASHINGTON BLACKKKLANSMAN
4. BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
a. CRAZY RICH ASIANS
b. THE FAVOURITE
c. GREEN BOOK
d. MARY POPPINS RETURNS
 
5. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL
OR COMEDY
a. EMILY BLUNT MARY POPPINS RETURNS
b. OLIVIA COLMAN THE FAVOURITE
c. ELSIE FISHER EIGHTH GRADE
d. CHARLIZE THERON TULLY
e. CONSTANCE WU CRAZY RICH ASIANS
 
6. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL
OR COMEDY
a. CHRISTIAN BALE VICE
b. LIN-MANUEL MIRANDA MARY POPPINS RETURNS
c. VIGGO MORTENSEN GREEN BOOK
d. ROBERT REDFORD THE OLD MAN & THE GUN
e. JOHN C. REILLY STAN & OLLIE
 
7. BEST MOTION PICTURE – ANIMATED
a. INCREDIBLES 2
Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures
b. ISLE OF DOGS
Indian Paintbrush / American Empirical Pictures; Fox Searchlight Pictures
c. MIRAI Studio Chizu; GKIDS
d. RALPH BREAKS THE INTERNET
e. SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE
 
8. BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE
a. CAPERNAUM (LEBANON)
Mooz Films; Sony Pictures Classics
b. GIRL (BELGIUM)
Menuet / Topkapi Films / Frakas Productions;
Netflix
c. NEVER LOOK AWAY (GERMANY)
Pergamon Film / Wiedemann & Berg Film /
in coproduction with Beta Cinema / ARD
Degeto / Bayerischer Rundfunk; Sony
Pictures Classics
d. ROMA (MEXICO)
Participant Media / Esperanto-Filmoj; Netflix
e. SHOPLIFTERS (JAPAN)
Fuji Television Network / GAGA Corporation
/ AOI Promotion; Magnolia Pictures
 
9. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY
MOTION PICTURE
a. AMY ADAMS VICE
b. CLAIRE FOY FIRST MAN
c. REGINA KING IF BEALE STREET COULD TALK
d. EMMA STONE THE FAVOURITE
e. RACHEL WEISZ THE FAVOURITE
 
10. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY
MOTION PICTURE
a. MAHERSHALA ALI GREEN BOOK
b. TIMOTHÉE CHALAMET BEAUTIFUL BOY
c. ADAM DRIVER BLACKKKLANSMAN
d. RICHARD E. GRANT CAN YOU EVER FORGIVE ME?
e. SAM ROCKWELL VICE
11. BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE
a. BRADLEY COOPER A STAR IS BORN
b. ALFONSO CUARÓN ROMA
c. PETER FARRELLY GREEN BOOK
d. SPIKE LEE BLACKKKLANSMAN
e. ADAM MCKAY VICE
 
12. BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE
a. ALFONSO CUARÓN ROMA
b. DEBORAH DAVIS, TONY
MCNAMARA
THE FAVOURITE
c. BARRY JENKINS IF BEALE STREET COULD TALK
d. ADAM MCKAY VICE
e. NICK VALLELONGA, BRIAN
CURRIE, PETER FARRELLY
GREEN BOOK
13. BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE
a. MARCO BELTRAMI A QUIET PLACE
b. ALEXANDRE DESPLAT ISLE OF DOGS
c. LUDWIG GÖRANSSON BLACK PANTHER
d. JUSTIN HURWITZ FIRST MAN
e. MARC SHAIMAN MARY POPPINS RETURNS
 
14. BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE
a. “ALL THE STARS” — BLACK PANTHER
Music by: Kendrick Lamar, Anthony Tiffith, Mark Spears, Solana Rowe,
Al Shuckburgh
Lyrics by: Kendrick Lamar, Anthony Tiffith, Mark Spears, Solana Rowe,
Al Shuckburgh
b. “GIRL IN THE MOVIES” — DUMPLIN’
Music by: Dolly Parton, Linda Perry
Lyrics by: Dolly Parton, Linda Perry
c. “REQUIEM FOR A PRIVATE WAR” — A PRIVATE WAR
Music by: Annie Lennox
Lyrics by: Annie Lennox
d. “REVELATION” — BOY ERASED
Music by: Jónsi, Troye Sivan, and Brett McLaughlin
Lyrics by: Jónsi, Troye Sivan, and Brett McLaughlin
e. “SHALLOW” — A STAR IS BORN
Music by: Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, and Andrew Wyatt
Lyrics by: Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, and Andrew Wyatt
 
15. BEST TELEVISION SERIES – DRAMA
a. THE AMERICANS FX NETWORKS
Fox 21 Television Studios / FX Productions
b. BODYGUARD NETFLIX
World Productions (Part of ITV Studios)
c. HOMECOMING AMAZON PRIME VIDEO
Universal Cable Productions LLA / Amazon Studios
d. KILLING EVE BBC AMERICA
Sid Gentle Films Ltd / BBC AMERICA
e. POSE FX NETWORKS
Fox 21 Television Studios / FX Productions
HOLLYWOOD FOREIGN PRESS ASSOCIATION
2019 GOLDEN GLOBE AWARDS
FOR THE YEAR ENDED DECEMBER 31, 2018
 
16. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
a. CAITRIONA BALFE OUTLANDER
b. ELISABETH MOSS THE HANDMAID'S TALE
c. SANDRA OH KILLING EVE
d. JULIA ROBERTS HOMECOMING
e. KERI RUSSELL THE AMERICANS
17. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
a. JASON BATEMAN OZARK
b. STEPHAN JAMES HOMECOMING
c. RICHARD MADDEN BODYGUARD
d. BILLY PORTER POSE
e. MATTHEW RHYS THE AMERICANS
 
18. BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
a. BARRY HBO
HBO Entertainment / Alec Berg / Hanarply
b. THE GOOD PLACE NBC
Universal Television / Fremulon / 3 Arts Entertainment
c. KIDDING SHOWTIME
SHOWTIME / Some Kind of Garden / Aggregate Films
/ Broadlawn Films
d. THE KOMINSKY METHOD NETFLIX
Warner Bros. Television
e. THE MARVELOUS MRS. MAISEL AMAZON PRIME VIDEO
Amazon Prime Video
19. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES –
MUSICAL OR COMEDY
a. KRISTEN BELL THE GOOD PLACE
b. CANDICE BERGEN MURPHY BROWN
c. ALISON BRIE GLOW
d. RACHEL BROSNAHAN THE MARVELOUS MRS. MAISEL
e. DEBRA MESSING WILL & GRACE
 
20. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL
OR COMEDY
a. SACHA BARON COHEN WHO IS AMERICA
b. JIM CARREY KIDDING
c. MICHAEL DOUGLAS THE KOMINSKY METHOD
d. DONALD GLOVER ATLANTA
e. BILL HADER BARRY
 
21. BEST TELEVISION LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR
TELEVISION
a. THE ALIENIST TNT
The Alienist / Paramount Television / Turner's
Studio T
b. THE ASSASSINATION OF GIANNI
VERSACE: AMERICAN CRIME STORY
FX NETWORKS
Fox 21 Television Studios / FX Productions
c. ESCAPE AT DANNEMORA SHOWTIME
SHOWTIME / Red Hour Productions /
Busyhands / The White Mountain Company /
Michael De Luca Productions / BZ
Entertainment
d. SHARP OBJECTS HBO
HBO Entertainment / eOne / Tiny Pyro
Productions / Blumhouse Television / Fourth
Born / crazyrose Productions
e. A VERY ENGLISH SCANDAL AMAZON PRIME VIDEO
Amazon Prime Video / Blueprint
 
22. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A
MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. AMY ADAMS SHARP OBJECTS
b. PATRICIA ARQUETTE ESCAPE AT DANNEMORA
c. CONNIE BRITTON DIRTY JOHN
d. LAURA DERN THE TALE
e. REGINA KING SEVEN SECONDS
23. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOTION
PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. ANTONIO BANDERAS GENIUS: PICASSO
b. DANIEL BRÜHL ALIENIST, THE
c. DARREN CRISS THE ASSASSINATION OF GIANNI
VERSACE: AMERICAN CRIME STORY
d. BENEDICT CUMBERBATCH PATRICK MELROSE
e. HUGH GRANT A VERY ENGLISH SCANDAL
 
24. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A
SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. ALEX BORSTEIN THE MARVELOUS MRS. MAISEL
b. PATRICIA CLARKSON SHARP OBJECTS
c. PENÉLOPE CRUZ THE ASSASSINATION OF GIANNI
VERSACE: AMERICAN CRIME STORY
d. THANDIE NEWTON WESTWORLD
e. YVONNE STRAHOVSKI THE HANDMAID'S TALE
 
25. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES,
LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. ALAN ARKIN THE KOMINSKY METHOD
b. KIERAN CULKIN SUCCESSION
c. EDGAR RAMÍREZ THE ASSASSINATION OF GIANNI
VERSACE: AMERICAN CRIME STORY
d. BEN WHISHAW A VERY ENGLISH SCANDAL
e. HENRY WINKLER BARRY
 
NOMINATIONS BY MOTION PICTURE
DISTRIBUTOR
MOTION PICTURE DISTRIBUTOR NOMINATIONS
Annapurna Pictures 10
Fox Searchlight Pictures 10
Walt Disney Studios Motion Pictures 9
Focus Features 7
Universal Pictures 7
Warner Bros. Pictures 7
Netflix 5
Sony Pictures Classics 4
Aviron Pictures 2
Twentieth Century Fox 2
A24 1
Amazon Studios 1
CBS Films 1
GKIDS 1
Magnolia Pictures 1
Paramount Pictures 1
Sony Pictures Releasing 1
 
NOMINATIONS BY TELEVISION NETWORK
TELEVISION NETWORK NOMINATIONS
FX Networks 10
HBO 9
Prime Video 9
Netflix 8
Showtime 6
NBC 3
BBC America 2
hulu 2
TNT 2
Bravo 1
CBS 1
National Geographic 1
Starz 1
 
NOMINATIONS BY MOTION PICTURE
MOTION PICTURE Nominations
Vice 6
The Favourite 5
Green Book 5
A Star Is Born 5
BlacKkKlansman 4
Mary Poppins Returns 4
Black Panther 3
If Beale Street Could Talk 3
Roma 3
Bohemian Rhapsody 2
Boy Erased 2
Can You Ever Forgive Me? 2
Crazy Rich Asians 2
First Man 2
Isle of Dogs 2
A Private War 2
At Eternity's Gate 1
Beautiful Boy 1
Capernaum 1
Destroyer 1
Dumplin' 1
Eighth Grade 1
Girl 1
Incredibles 2 1
Mirai 1
Never Look Away 1
The Old Man & the Gun 1
A Quiet Place 1
Ralph Breaks the Internet 1
Shoplifters 1
Spider-Man: Into the Spider-Verse 1
Stan & Ollie 1
Tully 1
The Wife 1
 
NOMINATIONS BY TELEVISION SERIES OR PROGRAM
TELEVISION SERIES OR PROGRAM Nominations
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story 4
The Americans  Американци3
Barry 3
Homecoming 3
The Kominsky Method 3
The Marvelous Mrs. Maisel Прекрасната г-ѓа Маисел3
Sharp Objects 3
A Very English Scandal 3
The Alienist 2
Bodyguard 2
Escape at Dannemora 2
The Good Place 2
The Handmaid's Tale 2
Kidding 2
Killing Eve 2
Pose 2
Atlanta 1
Dirty John 1
Genius: Picasso 1
Glow 1
Murphy Brown 1
Outlander 1
Ozark 1
Patrick Melrose 1
Seven Seconds 1
Succession 1
The Tale 1
Westworld 1
Who is America 1
Will & Grace 1