Златен Глобус 2018 номинации и победници

лого 75 ти златен глобус филмска награда

Филмскла манифестација позната како Златен Глобус е претходница на ноќта на Оскарите .Оваа е комплената официјална листа за новинари на филмови и тв серии ,кои се кандидати за наградата Златен Глобус 2018 година.Со болдиран текст се победниците во поедини категории
 
1. BEST MOTION PICTURE – DRAMA
a. CALL ME BY YOUR NAME
Frenesy Film-La Cinéfacture / Memento Films International / RT Features;
Sony Pictures Classics
b. DUNKIRK
Warner Bros. Pictures / Syncopy; Warner Bros. Pictures
c. THE POST
Twentieth Century Fox / DreamWorks Pictures; Twentieth Century Fox
d. THE SHAPE OF WATER
Double Dare You; Fox Searchlight Pictures
e. THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI
Blueprint Pictures; Fox Searchlight Pictures
 
2. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA
a. JESSICA CHASTAIN MOLLY'S GAME
b. SALLY HAWKINS THE SHAPE OF WATER
c. FRANCES MCDORMAND THREE BILLBOARDS OUTSIDE
EBBING, MISSOURI
d. MERYL STREEP THE POST
e. MICHELLE WILLIAMS ALL THE MONEY IN THE WORLD
 
3. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA
a. TIMOTHÉE CHALAMET CALL ME BY YOUR NAME
b. DANIEL DAY-LEWIS PHANTOM THREAD
c. TOM HANKS THE POST
d. GARY OLDMAN DARKEST HOUR
e. DENZEL WASHINGTON ROMAN J. ISRAEL, ESQ.
 
4. BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
a. THE DISASTER ARTIST
Warner Bros. / New Line Cinema / Good Universe / Point Grey / Ramona
Films; A24
b. GET OUT
Blumhouse / QC Entertainment / Monkeypaw Productions; Universal Pictures
c. THE GREATEST SHOWMAN
Twentieth Century Fox; Twentieth Century Fox
d. I, TONYA
Clubhouse Pictures / LuckyChap Entertainment; NEON / 30WEST
e. LADY BIRD
 
5. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR
COMEDY
a. JUDI DENCH VICTORIA & ABDUL
b. HELEN MIRREN THE LEISURE SEEKER
c. MARGOT ROBBIE I, TONYA
d. SAOIRSE RONAN LADY BIRD
e. EMMA STONE BATTLE OF THE SEXES
 
6. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL
OR COMEDY
a. STEVE CARELL BATTLE OF THE SEXES
b. ANSEL ELGORT BABY DRIVER
c. JAMES FRANCO THE DISASTER ARTIST
d. HUGH JACKMAN THE GREATEST SHOWMAN
e. DANIEL KALUUYA GET OUT
 
7. BEST MOTION PICTURE – ANIMATED
a. THE BOSS BABY
DreamWorks Animation LLC; Twentieth Century Fox
b. THE BREADWINNER
Aircraft Pictures / Cartoon Saloon / Melusine Productions; GKIDS
c. COCO
Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures
d. FERDINAND
Blue Sky Studios; Twentieth Century Fox
e. LOVING VINCENT
 
8. BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE
a. A FANTASTIC WOMAN (CHILE)
Fabula / Participant Media / Komplizen Film
/ Muchas Gracias / Setembro Cine; Sony
Pictures Classics
b. FIRST THEY KILLED MY FATHER (CAMBODIA)
Bophana; Netflix
c. IN THE FADE (GERMANY / FRANCE)
Bombero International / Warner Bros. /
Filmproductions Germany / Macassar
Productions / Pathé / Dorje Film / Corazón
International; Magnolia Pictures
d. LOVELESS (RUSSIA)
Non-Stop Productions / Fetisoff Illusion /
Why Not Productions / ARTE France
Cinéma / Les Films du Fleuve / Senator
Film; Sony Pictures Classics
e. THE SQUARE (SWEDEN / GERMANY / FRANCE)
Plattform Produktion / Film i Väst / Essential
Films / ARTE France Cinéma & ZDF /
Imperative Entertainment; Magnolia
 
9. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY
MOTION PICTURE
a. MARY J. BLIGE MUDBOUND
b. HONG CHAU DOWNSIZING
c. ALLISON JANNEY I, TONYA
d. LAURIE METCALF LADY BIRD
e. OCTAVIA SPENCER THE SHAPE OF WATER
 
10. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY
MOTION PICTURE
a. WILLEM DAFOE THE FLORIDA PROJECT
b. ARMIE HAMMER CALL ME BY YOUR NAME
c. RICHARD JENKINS THE SHAPE OF WATER
d. CHRISTOPHER PLUMMER ALL THE MONEY IN THE WORLD
e. SAM ROCKWELL THREE BILLBOARDS OUTSIDE
EBBING, MISSOURI
златен глобус 2018 на црна позадина и 2018 година
11. BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE
a. GUILLERMO DEL TORO THE SHAPE OF WATER
b. MARTIN MCDONAGH THREE BILLBOARDS OUTSIDE
EBBING, MISSOURI
c. CHRISTOPHER NOLAN DUNKIRK
d. RIDLEY SCOTT ALL THE MONEY IN THE WORLD
e. STEVEN SPIELBERG THE POST
 
12. BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE
a. GUILLERMO DEL TORO,
VANESSA TAYLOR
THE SHAPE OF WATER
b. GRETA GERWIG LADY BIRD
c. LIZ HANNAH, JOSH SINGER THE POST
d. MARTIN MCDONAGH THREE BILLBOARDS OUTSIDE
EBBING, MISSOURI
e. AARON SORKIN MOLLY'S GAME
 
13. BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE
a. CARTER BURWELL THREE BILLBOARDS OUTSIDE
EBBING, MISSOURI
b. ALEXANDRE DESPLAT THE SHAPE OF WATER
c. JONNY GREENWOOD PHANTOM THREAD
d. JOHN WILLIAMS THE POST
e. HANS ZIMMER DUNKIRK
 
14. BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE
a. “HOME” — FERDINAND
Music by: Nick Jonas, Justin Tranter, Nick Monson
Lyrics by: Nick Jonas, Justin Tranter
b. “MIGHTY RIVER” — MUDBOUND
Music by: Raphael Saadiq
Lyrics by: Mary J. Blige, Raphael Saadiq, Taura Stinson
c. “REMEMBER ME” — COCO
Music by: Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
Lyrics by: Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
d. “THE STAR” — THE STAR
Music and Lyrics by: Mariah Carey, Marc Shaiman
e. “THIS IS ME” — THE GREATEST SHOWMAN
Music by: Benj Pasek, Justin Paul
Lyrics by: Benj Pasek, Justin Paul
 
15. BEST TELEVISION SERIES – DRAMA
a. THE CROWN NETFLIX
Left Bank Pictures / Sony Pictures Television
b. GAME OF THRONES HBO
HBO Entertainment / Bighead, Littlehead / Television
360 / Startling Television
c. THE HANDMAID'S TALE HULU
MGM
d. STRANGER THINGS NETFLIX
Netflix
e. THIS IS US NBC
20th Century Fox Television
 
16. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
a. CAITRIONA BALFE OUTLANDER
b. CLAIRE FOY THE CROWN
c. MAGGIE GYLLENHAAL THE DEUCE
d. KATHERINE LANGFORD 13 REASONS WHY
e. ELISABETH MOSS THE HANDMAID'S TALE
 
17. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
a. JASON BATEMAN OZARK
b. STERLING K. BROWN THIS IS US
c. FREDDIE HIGHMORE THE GOOD DOCTOR
d. BOB ODENKIRK BETTER CALL SAUL
e. LIEV SCHREIBER RAY DONOVAN
 
18. BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
a. BLACK-ISH ABC
ABC Studios
b. THE MARVELOUS MRS. MAISEL AMAZON
Amazon Studios
c. MASTER OF NONE NETFLIX
Universal Television / Oh Brudder Productions / Alan
Yang Productions / Fremulon Productions / 3 Arts
Entertainment
d. SMILF SHOWTIME
ABC Signature Productions, Inc. / Showtime Networks
Inc.
e. WILL & GRACE NBC
Universal Television / Komut / Three Princesses and a P
 
19. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES –
MUSICAL OR COMEDY
a. PAMELA ADLON BETTER THINGS
b. ALISON BRIE GLOW
c. RACHEL BROSNAHAN THE MARVELOUS MRS. MAISEL
d. ISSA RAE INSECURE
e. FRANKIE SHAW SMILF
 
20. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL
OR COMEDY
a. ANTHONY ANDERSON BLACK-ISH
b. AZIZ ANSARI MASTER OF NONE
c. KEVIN BACON I LOVE DICK
d. WILLIAM H. MACY SHAMELESS
e. ERIC MCCORMACK WILL & GRACE
 
21. BEST TELEVISION LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. BIG LITTLE LIES HBO
HBO Entertainment / David E. Kelly
Productions / Pacific Standard / Blossom Films
b. FARGO FX
MGM Television / FX Productions
c. FEUD: BETTE AND JOAN FX
Fox 21 Television Studios
d. THE SINNER USA NETWORK
Universal Cable Productions
e. TOP OF THE LAKE: CHINA GIRL SUNDANCETV
SeeSaw Films
 
22. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR A
MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. JESSICA BIEL THE SINNER
b. NICOLE KIDMAN BIG LITTLE LIES
c. JESSICA LANGE FEUD: BETTE AND JOAN
d. SUSAN SARANDON FEUD: BETTE AND JOAN
e. REESE WITHERSPOON BIG LITTLE LIES
 
23. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES OR A MOTION
PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. ROBERT DE NIRO THE WIZARD OF LIES
b. JUDE LAW THE YOUNG POPE
c. KYLE MACLACHLAN TWIN PEAKS
d. EWAN MCGREGOR FARGO
e. GEOFFREY RUSH GENIUS
 
24. BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
 
a. LAURA DERN BIG LITTLE LIES
b. ANN DOWD THE HANDMAID'S TALE
c. CHRISSY METZ THIS IS US
d. MICHELLE PFEIFFER THE WIZARD OF LIES
e. SHAILENE WOODLEY BIG LITTLE LIES
 
25. BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES,
LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
a. DAVID HARBOUR STRANGER THINGS
b. ALFRED MOLINA FEUD: BETTE AND JOAN
c. CHRISTIAN SLATER MR. ROBOT
d. ALEXANDER SKARSGÅRD BIG LITTLE LIES
e. DAVID THEWLIS FARGO
 
NOMINATIONS BY MOTION PICTURE
DISTRIBUTOR
MOTION PICTURE DISTRIBUTOR NOMINATIONS
 
Fox Searchlight Pictures 15
Twentieth Century Fox 12
A24 7
Sony Pictures Classics 6
Sony Pictures Releasing 6
Focus Features 4
NEON 3
Netflix 3
Warner Bros. Pictures 3
Magnolia Pictures 2
STX Entertainment 2
Universal Pictures 2
Walt Disney Studios Motion Pictures 2
GKIDS 1
Good Deed Entertainment 1
Paramount Pictures 1
 
NOMINATIONS BY TELEVISION NETWORK
TELEVISION NETWORK NOMINATIONS
HBO 12
Netflix 9
FX 8
NBC 5
Showtime 5
ABC 3
Amazon 3
Hulu 3
USA Network 3
AMC 1
National Geographic 1
Starz 1
SundanceTV 1
 
NOMINATIONS BY MOTION PICTURE
MOTION PICTURE NOMINATIONS
The Shape of Water 7
The Post 6
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 6
Lady Bird 4
All the Money in the World 3
Call Me By Your Name 3
Dunkirk 3
The Greatest Showman 3
I, Tonya 3
Battle of the Sexes 2
Coco 2
The Disaster Artist 2
Ferdinand 2
Get Out 2
Molly's Game 2
Mudbound 2
Phantom Thread 2
A Fantastic Woman 1
Baby Driver 1
The Boss Baby 1
The Breadwinner 1
Darkest Hour 1
Downsizing 1
First They Killed My Father 1
The Florida Project 1
In the Fade 1
The Leisure Seeker 1
Loveless 1
Loving Vincent 1
Roman J. Israel, Esq. 1
The Square 1
The Star 1
Victoria & Abdul 1
 
NOMINATIONS BY TELEVISION SERIES OR PROGRAM
TELEVISION SERIES OR PROGRAM NOMINATIONS
Big Little Lies 6
Feud: Bette and Joan 4
Fargo 3
The Handmaid's Tale 3
This Is Us 3
black-ish 2
The Crown 2
The Marvelous Mrs. Maisel 2
Master of None 2
The Sinner 2
SMILF 2
Stranger Things 2
Will & Grace 2
The Wizard of Lies 2
13 Reasons Why 1
Better Call Saul 1
Better Things 1
The Deuce 1
Game of Thrones 1
Genius 1
GLOW 1
The Good Doctor 1
I Love Dick 1
Insecure 1
Mr. Robot 1
Outlander 1
Ozark 1
Ray Donovan 1
Shameless 1
Top Of The Lake: China Girl 1
Twin Peaks 1
The Young Pope 1

 

Comments

Победници Златен Глобус 2018

Комплетна листа на победниците од филмската манифестација Златен Глобус за 2018
 
Најдобар драмски филм
 
“Tри плакати вон градот”
 
Најдобра комедија или мјузикл
 
“Lady Bird”
 
Најдобaр драмски актер
 
Гери Олдман – “Darkest Hour”
 
Најдобра драмска актерка
 
Франсис Мекдоманд – “Tри плакати вон градот”
 
Најдобра актер во комедија или мјузикл
 
Џејмс Франко – “The Disaster Artist”
 
Најдобра актерка во комедија или мјузикл
 
Саорис Ронан – “Lady Bird”
 
Најдобар режисер
 
Џилермо дел торо – “Обликот на водата”
 
Најдобро сценарио
 
Мартин Мекдонаг – “Tри плакати вон градот”
 
Најдобар спореден актер
 
Сем Роквел- “Tри плакати вон градот”
 
Најдобар анимиран филм
Коко и големата тајна
 
Најдобар странски филм
 
In the Fade (Aus dem Nicht) – Германија/ Франција
 
Најдобра драмска серија
Приказната на слугинката
 
Најдобра тв-комедија или мјузикл
 
“The Marvelous Mrs. Maisel”
 
Најдобар актер во ТВ-комедија или мјузикл
 
Азиз Ансари – “Master of None”
 
Најдобра актерка во ТВ-комедија или мјузикл
 
Ракел Брошана – “The Marvelous Mrs. Maisel”
 
Најдобра мини серија
 
„Мали големи лаги”