Население во 2017 година по држави

Популација на Држави во Светот за 2017

Република Македонија на 147 место со 2083308 , во табелата Кина и Индија се во првите две позиции со над 36 % од светската популација.Доколку ве интересира проценката за во иднина еве линк со табела на прираст на население помеѓу овие две држави до 2100 година.

Ние припаѓаме на Европската унија (ЕУ) која брои преку 700 милиони жители (најблиску до оваа двојка Индија-Кина) , но засега не се споредува засебно во табелата.

табела: Население по држави во светот за 2017

1 Кина 1388232693
2 Индија 1342512706
3 САД 326474013
4 Индонезија 263510146
5 Бразил 211243220
6 Пакистан 196744376
7 Нигерија 191835936
8 Бангладеш 164827718
9 Русија 143375006
10 Мексико 130222815
11 Јапонија 126045211
12 Етиопија 104344901
13 Филипините 103796832
14 Виетнам 95414640
15 Египет 95215102
16 ДР Конго 82242685
17 Иран 80945718
18 Германија 80636124
19 Турција 80417526
20 Тајланд 68297547
21 Велика Британија 65511098
22 Франција 64938716
23 Италија 59797978
24 Танзанија 56877529
25 Јужна Африка 55436360
26 Мјанмар 54836483
27 Јужна Кореа 50704971
28 Колумбија 49067981
29 Кенија 48466928
30 Шпанија 46070146
31 Украина 44405055
32 Аргентина 44272125
33 Судан 42166323
34 Уганда 41652938
35 Алжир 41063753
36 Ирак 38654287
37 Полска 38563573
38 Канада 36626083
39 Мароко 35241418
40 Авганистан 34169169
41 Саудиска Арабија 32742664
42 Перу 32166473
43 Венецуела 31925705
44 Малезија 31164177
45 Узбекистан 30690914
46 мозамбик 29537914
47 Непал 29187037
48 Гана 28656723
49 Јемен 28119546
50 Ангола 26655513
51 Мадагаскар 25612972
52 Северна Кореа 25405296
53 Австралија 24641662
54 Камерун 24513689
55 Брегот на Слоновата Коска 23815886
56 Тајван 23405309
57 Нигер 21563607
58 Шри Ланка 20905335
59 Романија 19237513
60 Буркина Фасо 19173322
61 Сирија 18906907
62 Мали 18689966
63 Чиле 18313495
64 Малави 18298679
65 Казахстан 18064470
66 Замбија 17237931
67 Холандија 17032845
68 Гватемала 17005497
69 Еквадор 16625776
70 Зимбабве 16337760
71 Камбоџа 16076370
72 Сенегал 16054275
73 Чад 14965482
74 Гвинеја 13290659
75 Јужен Судан 13096190
76 Руанда 12159586
77 Бурунди 11936481
78 Тунис 11494760
79 Бенин 11458611
80 Белгија 11443830
81 Сомалија 11391962
82 Куба 11390184
83 Боливија 11052864
84 Хаити 10983274
85 Грција 10892931
86 Доминиканска Република 10766564
87 Република Чешка 10555130
88 Португалија 10264797
89 Азербејџан 9973697
90 Шведска 9920624
91 Унгарија 9787905
92 Белорусија 9458535
93 Обединети Арапски Емирати 9397599
94 Таџикистан 8858115
95 Србија 8776940
96 Австрија 8592400
97 Швајцарија 8454083
98 Израел 8323248
99 Хондурас 8304677
100 Папуа Нова Гвинеја 7933841
101 Јордан 7876703
102 Того 7691915
103 Хонг Конг 7401941
104 Бугарија 7045259
105 Лаос 7037521
106 Парагвај 6811583
107 Сиера Леоне 6732899
108 Либија 6408742
109 Никарагва 6217796
110 Ел Салвадор 6167147
111 Киргистан 6124945
112 Либан 6039277
113 Сингапур 5784538
114 Данска 5711837
115 Финска 5541274
116 Туркменистан 5502586
117 Еритреа 5481906
118 Словачка 5432157
119 Норвешка 5330800
120 Централна Африканска Република 5098826
121 Државата Палестина 4928225
122 Коста Рика 4905626
123 Конго 4866243
124 Ирска 4749153
125 Оман 4741305
126 Либерија 4730437
127 Нов Зеланд 4604871
128 Мавританија 4266448
129 Хрватска 4209815
130 Кувајт 4099932
131 Молдова 4054640
132 Панама 4051284
133 Грузија 3972532
134 Босна и Херцеговина 3792759
135 Порто Рико 3679086
136 Уругвај 3456877
137 Монголија 3051900
138 Ерменија 3031670
139 Албанија 2911428
140 Литванија 2830582
141 Јамајка 2813285
142 Намибија 2568569
143 Боцвана 2343981
144 Катар 2338085
145 Лесото 2185159
146 Гамбија 2120418
147 Македонија 2083308
148 Словенија 2071252
149 Летонија 1944565
150 Гвинеја-Бисао 1932871
151 Габон 1801232
152 Бахраин 1418895
153 Тринидад и Тобаго 1369157
154 Свазиленд 1320356
155 Естонија 1305755
156 Маврициус 1281353
157 Источен Тимор 1237251
158 Кипар 1187575
159 Џибути 911382
160 Фиџи 902547
161 Екваторијална Гвинеја 894464
162 Реунион 873356
163 Комори (Коморски острови)  825920
164 Бутан 792877
165 Француска Гвајана 774407
166 Црна Гора 626250
167 Макао 606384
168 Соломонски Острови 606215
169 Западна Сахара 596021
170 Луксембург 584103
171 Суринам 552112
172 Зелен Рт (Кабо Верде) 533468
173 Гвадалупе 472462
174 Брунеи 434448
175 Малта 420521
176 Бахамите 397164
177 Мартиник 396071
178 Малдивите 375867
179 Белизе 374651
180 Исланд 334303
181 француска Полинезија 288685
182 Барбадос 285744
183 француска Гијана 282761
184 Вануату 276331
185 Нова Каледонија 269736
186 Мајот(Mayotte) 253068
187 Сао Томе и Принципе 198481
188 Самоа 195743
189 Света Луција 187768
190 Гуам 174214
191 Каналските Острови 165235
192 Курасао 159987
193 Кирибати 116405
194 Свети Винсент и Гренадини 109895
195 Grenada 107850
196 Tonga 107797
197 Американски Девствени Острови 106574
198 Микронезија 105566
199 Аруба 104588
200 Сејшелите 97539
201 Антигва и Барбуда 93659
202 Остров на Човекот 89045
203 Доминика 73353
204 Андора 68728
205 Кајмански Острови 61557
206 Бермудски 61352
207 Свети Китс и Невис 56780
208 Гренланд 56239
209 Aмериканска Самоа 55653
210 Северни Маријански Острови 55567
211 Маршалските Острови 53132
212 Фарски Острови 48335
213 Sint Maarten 40117
214 Лихтенштајн, 38022
215 Монако 38010
216 Туркс и Каикос Острови 35442
217 Гибралтар 32472
218 Сан Марино 32104
219 Британски Девствени Острови 31,200
220 Карибите Холандија 25699
221 Palau 21726
222 Кук Острови 21069
223 Ангилја 14906
224 Валис и Футуна 13090
225 Науру 10301
226 Тувалу 9975
227 Свети Винсент и Гренадини 6319
228 Монтсерат 5179
229 Света Елена 3970
230 Фолкландските Острови 2919
231 Ниуе 1.614
232 Токелау 1.3
233 Светата Столица 801