Авионс Ербас 321 со руски патници падна во Египет предвидувана недела

Авионски пад на Ербас 321

Во неделава што измина имаше неколку сериозни авионски инциденти.Треба да се спомнат 3 големи авионски инциденти на Боинг(два Боинг 737 и еден Боинг 767 ),кои на три различни локации едвај се спасија после принудното слетување или при самото поаѓање.Еден од нив имаше драматично спасување на патниците по големиот пожар пред самото полетување.За среќа освен материјална штета немаше човечки загуби,сопретрпен страв и голем шок на патниците и екипажот.авионска несреќа ербас 321 египет делод опашка на авион

    За жал во неделава на неповолната небесна статика , која беше предвидувана пред десетина дена, како за земниот сообраќај и најава за силен земјотрес,така и за воздушниот сообраќај(авион и хеликоптер) заврши со пад на рускиот авион во Синај (Бир Ел Хасана) и првична вест ,дека никој од 224-те патници и членови на екипажот не преживеал.Имаше сомнение и за терористички напад ,бидејќи на веб порталите се појавува снимка од авион кој запален принудно слетува , а поврзана со терористичка организација. Оваа вест е демантирана од руска страна.

Веста за паѓање на рускиот Ербас 321 на компанијата Метроџет ја објави на твитер руската амбасада во Каиро.Во веста се спомнува дека 217 патници биле Руси кои се враќале од одмор,17 деца и 7 членови на екипажот. Рутата на летање требала да биде Шарм ел Шеик кон Санкт Петерсбург. Председателот на Руската Федерација Владимир Путин прогласил ден на жалост и барање до премиерот Медведев да се отвори истрага околу оваа голема несреќа. се известува дека немало временски нарушувања,а интернет извор „Русија 24“ известува дека пилотот пријавил технички проблеми и управувал со намалена брзина од 1800 метри во минута(приближно 67 милји/час=96.56 км/час). Место на несреќата е во близина на Хоусна(прва вест0,за да остатоците се во местото Бир Ел Хасана, околу 300 км оддалечен од црвеното море. Од египетската служба за авио сообраќај известување е дека е загубен контакт со авионот 23 минути по полетувањето од Шарм ел Шеик. Авионот од радарската служба изчезнал околу 6:20 минути по локално време. Спрема египетското министерство за воздухопловство(цивилно) авионот летал на висина од 9448 метри(31000 фити) пред да го снема од радарскиот монитор.Летот е број КГЛ 9268. мапа авионска рута египет русија

Последна вест е дека сите 224 лица се починати,а остатоци од авионот се најдени во местото Бир ел Хасана-Египет.

Во предвидуваните денови беше спомнато и за хеликоптерски пад.И ова предвидување се оствари во дадениот период,а се спомнува бидејќи се случи во Африка и е од најредок настан од ваков вид.За ова во некој друг напис ,со анализа бидејќи 2 поголеми воздухопловни несреќи се случија во Африка и едно принудно слетување,треба истотака да се коментира предвидениот земјотрес ,повеќето сообраќајни несреќи од која автобуската во Франција и кај нас имаше серија  на сообраќајки.

за астролошка анализа следат податоците :

05:58 Египетско време (03:58 GMT): лет остава Шарм ел-Шеик, египетската влада вели во соопштението

06:14 Египетско време (04:14 GMT): авионот не успеал да направи редовен контакт со контролата на воздушниот сообраќај со седиште во Ларнака, Кипар, според Сергеј Издолски , официјален претставник на воздушниот транспорт на руската агенција.

06:17 Египетско време, приближно (04:17 GMT): авионот(губи висина-принудно слетува) на Синајскиот Полуостров, во согласност со Ербас

11:12 Египетско време (09:12 GMT): авионот требаше да слета во Санкт Петербург(аеродром Пулково)