Нуклеарен тест на Северна Кореја

Светските лидери со критики и гнев реагираа откако Северна Кореја ја изврши својата петта и, по нив наводно, најголемата нуклеарна проба ,регистрирана во близина на планинскиот дел на областа Punggye. Нејзиниот јужен сосед преку соопштение на ја критикуваа изјавата на Ким Јонг-Ун, со дел од изјава која се кажува "манијачки непромисленост". Сојузниците Јапонија САД со сличен став,но со предупредување од САД за нови санкции и „сериозни последици“.Овие нуклеарни тестови се забранети од страна на ООН, но ова е втор ваков тест на Пјонгјанг во 2016 година.Се проценува дека нуклеарната проба е со сила помеѓу 10 и 20 килотони ,а само како споредба атомската бомба фрлена врз Хирошима, беше со  15 килотонска разорна моќ.Македонија ,поточно главниот град Скопје се наоѓа на иста латитуда со локацијата на нуклеарниот тест ,а латитудата е 129 степени источно од Гринич.мапа северна кореја нуклеарен тест со 5.3 рихтер земјотрес

Реакција од светските лидери:
 
Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун - ". Сметам на Советот за безбедност да останеме обединети и да преземат соодветни мерки Ние мора итно да се скрши оваа забрзување спирала на ескалација"
 
САД - Американскиот претседател Барак Обама го осуди тест велејќи дека се договорил со Јужна Кореја и Јапонија да се работи со Советот за безбедност на ОН "да енергично спроведување на постојните мерки воведени во претходните резолуции, и да преземат понатамошни значителни чекори, вклучувајќи ги и новите санкции"
 
Јапонија - Северна Кореја е "надвор од почитување на законите на соседите"
Јужна Кореја - Ваквата провокација ќе ја забрза патеката кон самоуништување"
Русија - "Ние инсистираме на тоа дека Северна Кореја страна запре опасни авантури и безусловно да ги примени сите резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации"
 
се огласи и Меѓународната агенција за атомска енергија со изјава - "длабоко вознемирувачки и за жалење чин" истиот е "во целосно непочитување на барањата на меѓународната заедница"