Се урна авион АН 74 300 во Лаос во предвидуваните денови

Авионска Несреќа во на   АН 74-300

Несреќата се случила додека авионот летал во правец на провинцијата Сиангхуанг во северниот дел на Лаос.Меѓу жртвите на несреќата се Sukhan Mahalad градоначалник на главниот град Виентиан ,министер за одбрана Douangchay Phichit и неговата сопруга,министер за јавна безбедност и членовите на делегацијата со екипажот.Државната делегација на Лаос се враќала од прославата на 55 годишнина од формирање на една од армииите на Лаос. Засега интернет порталите и новинските агенции известуваат за најмалку 20 погинати.Причината за несреќата не е позната.Во октомври 2013 близу Паксе во Лаос се урна АТР 72 за време на силна бура како што се приближуваше да слета на Паксе аеродром(јужен Лаос), при што загинаа сите 49 лица во авионот.

Авионска несреќа северен дел на Лаос Сиангхуанг
 
На местото на несреќата не е далеку од една од главните Лаос 'археолошки локалитети, Рамнина тегли, се наоѓа во Xiangkhoung покраината, гранично со северозападниот дел на Виетнам.Оваа авионска несреќа беше навестена во написот /silen-potres-od-6.8-stepeni-po-rihter-panama објавен на овој блог.Локацијата на настанот неофицијално се предвидуваше за областа индопакистан или јапан.Ова предвидување е објавено претходно на познат астролошки форум за мундана астрологија .