Oskar 2012 nominirani filmovi

Оскар 2012 астролошка позиција на планетите кај номинираните актери,режисери ,продуценти.Престижна награда на филмската академија на САД.Минатата година 2011 дел од победниците беа во огнените знаци (лав,овен,стрелец),пред се знакот на овен беше нагласен преку месечината и марс,додека буда-меркур беше во 3,6 и 11(близнаци,девица-со кој владее и водолија).planetna_pozicija_glumci_oskar_2011

Оскар 2012 година(84-ти избор) дел од номинирани (хороскоп)

Нагласено е сонцето во знакот на Риби(6),додека месечината е Близнаци(5)Овен(3)-Скорпија(4).Марс скоро да е подеднакво застапен(Бик,Близнаци,Терезија),но Меркур е во знакот на Водолија(5) односно Скорпија(5),Јупитер е во кардиналниот Јарец и Овен,а планетата која е секојпат поврзана со актерите и режисерите Венера е застапена во Риби(егзалтација) каде всушност е и најсилна и во знакот на Јарец.Со влез на планетатат Сатурн во терезија годинава се оправдува силата во знакот на Јарец со кој владее,а кај номинираните е најзастапен.Во ова астролошко брифирање не се застапени некои актери заради немање податоци за нивните родендени.Овој текст е од забавен тип.

Номинации Оскар 2012:

 

Најдобар филм

„The Artist“ – продуцент Томас Лангман

„The Help“ – продуценти Брансон Грин, Крис Колумбус и Мајкл Барнатан

„War Horse“ – продуценти Стивен Спилберг и Кетлин Кенеди

„The Descendants“ – продуценти Џим Бурк, Александер Пејн и Џим Тејлор

„Extremely Loud & Incredibly Close“ – продуцент Скот Рудин

„Hugo“ – продуценти Греем Кинг и Мартин Скорсезе

„Midnight in Paris“ – продуценти Лети Аронсон и Стивен Тененбаум

„Moneyball“ – продуценти Мајкл де Лука, Рејчел Хоровиц и Бред Пит

„The Tree of Life“ – 

 

Најдобар актер(М)

Жан Дужарден во „The Artist“

Демијан Бичар во „A Better Life“

Гери Олдман во „Tinker Tailor Soldier Spy“

Џорџ Клуни во „The Descendants“

Бред Пит во „Moneyball“

 

Најдобра споредна машка улога(м)

Ник Нолти во „Warrior“

Кристофер Пламер во „Beginners“

Макс фон Сидоу во „Extremely Loud & Incredibly Close“

Кенет Брана во „My Week with Marilyn“

Џона Хил во „Moneyball“

 

Најдобра актерка(ж)

Глен Клоуз во „Albert Nobbs“

Дејвис Вајола во „The Help“

Руни Мара во „The Girl with the Dragon Tattoo“

Мерил Стрип во „The Iron Lady“

Мишел Вилијамс во „My Week with Marilyn“

 

Најдобра споредна женска улога(ж)

Беренис Бежо во „The Artist“

Џесика Честеин во „The Help“

Мелиса Меккарти во „Bridesmaids“

Џенет Мекатиар во „Albert Nobbs“

Октавија Спенсер во „The Help“

 

Најдобар анимиран филм

„A Cat in Paris“--Ален Гањол и Жан-Луп Фелисиоли

„Chico & Rita “- Фернандо Труеба и Хавиер Марискал

„Kung Fu Panda 2“--Џенифер Нелсон

„Puss in Boots“--Крис Милер

„Rango“--Гор Вербински

 

Најдобра сценографија

„War Horse“--Дизајн на сценографија: Рик Картер; Дизајн на сет: Ли Сандејлс

„The Artist“ – Дизајн на сценографија: Лоренс Бенет; Дизајн на сет: Роберт Гоулд

„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2“--Дизајн на сценографија: Стјуарт Крејг; 

 

Дизајн на сет(уметнички): Стефани Мекмилан

„Hugo“--Дизајн на сценографија: Данте Ферети; Дизајн на сет: Франческа Ло Скијаво

„Midnight in Paris“ – Дизајн на сценографија: Ан Сибел; Дизајн на сет: Елен Дубруел

 

Најдобра кинематографија

„The Artist“--Гијом Шифман

„The Girl with the Dragon Tattoo“ – Џеф Кроненвет

„Hugo“--Роберт Ричардсон

„The Tree of Life“--Емануел Лубецки

„War Horse“--Јануш Камински

 

Најдобра костимографија

„Anonymous“--Лизи Кристл

„The Artist“--Марк Бриџес

„Hugo“--Сенди Пауел

„Jane Eyre“--Мајкл О’Конор

„W.E.“--Аријан Филипс

 

Најдобар режисер

„The Artist“– Мишел Азанавициус

„The Descendants“– Александер Пејн

„Hugo“– Мартин Скорсезе

„Midnight in Paris“– Вуди Ален

„The Tree of Life“– Теренс Малик

 

Најдобар документарен филм

„Hell and Back Again“ – Денфанг Денис и Мајк Лернер

„If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front“ – Маршал Кури и Сем Калмен

„Paradise Lost 3: Purgatory“ – Чарлс Фергусон и Одри Марс

„Pina“--Вим Вендерс и Џан-Пиеро Рингел

„Undefeated“--Тиџеј Мартин, Ден Линдзи и Ричард Мидлмас

 

Најдобар краток документарен филм

„The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement“--Робин Фрајдеј и Гејл Долџин

„God Is the Bigger Elvis“--Ребека Камиса и Џули Андерсон

„Incident in New Baghdad “- Џејмс Спион

„Saving Face“--Даниел Џанг и Шармин Обе-Шиноу

„The Tsunami and the Cherry Blossom“--Луси Вокер и Кира Карстенсен

 

Најдобра монтажа

„The Artist“ – Ен-Софи Бијон и Мишел Азанавициус

„The Descendants“--Кевин Тент

„The Girl with the Dragon Tattoo“--Кирк Бакстер и Ангус Вол

„Hugo“ – Телма Скунмакер

„Moneyball“--Кристофер Телефсен

 

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје

„Bullhead“--Белгија

„Footnote“ – Израел

„In Darkness“--Полска

„Monsieur Lazhar“--Канада

„A Separation“--Иран

 

Најдобра шминка

„Albert Nobbs“ – Марсијал Корнвиј, Лин Џонстон и Метју Мангл

„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2“--Едуард Ф. Хенрик, Грегори Фанк и Јоланда 

 

Тусинг

„The Iron Lady“--Марк Кулиер и Џеј Рој Хеланд

 

Најдобра музичка тема

„The Adventures of Tintin“--Џон Вилијамс

„The Artist“--Лудовик Бурс

„Hugo“--Хауард Шор

„Tinker Tailor Soldier Spy“--Алберто Иглесијас

„War Horse“--Џон Вилијамс

 

Најдобра оригинална песна

„Man or Muppet“од „The Muppets“--музика и текст: Брет Меккензи

„Real in Rio“од „Rio“--музика: Серџо Мендез и Карлињос Браун, текст: Сида Гарет

 

Најдобар краток анимиран филм

„Dimanche/Sunday“--Патрик Дојн

„The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore“--Вилијам Џојс и Брендон Олденбург

„La Luna“--Енрико Казароса

„A Morning Stroll“--Грент Орчард и Сју Гофи

„Wild Life“--Аманда Форбис и Венди Тилби

 

Најдобар краток филм

„Pentecost“--Питер Мекдоналд и Ајмер О’ Кејн

„Raju“--Макс Захл и Стефан Џиерен

„The Shore“ – Тери Џорџ и Орлаг Џорџ

„Time Freak“--Ендрју Боулер и Џиџи Кози

„Tuba Atlantic“ – Халвар Визо

 

Најдобра монтажа на звук

„Drive“--Лон Бендер и Виктор Реј Енис

„The Girl with the Dragon Tattoo“--Рен Клајс

„Hugo“--Филип Стоктон и Еуген Герти

„Transformers: Dark of the Moon“--Итан ван дер Рин и Ерик Адал

„War Horse“--Ричард Химнс и Гери Ридстром

 

Најдобар микс на звук

„The Girl with the Dragon Tattoo“--Дејвид Паркер, Мајкл Семаник, Рен Клајс и Бо Персон

„Hugo“--Том Флајсман и Џон Миџли

„Moneyball“- Деб Адер, Рон Бокар, Дејв Џаммарко и Ед Новик

„Transformers: Dark of the Moon“--Грег Пи Расел, Гери Самерс, Џефри Хабуш и Питер Девлин

„War Horse“--Гери Ридсторм, Енди Нелсон, Том Џонсон и Стјуарт Вилсон

 

Најдобри визуелни ефекти

„Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2“--Тим Бурк, Дејвид Викери, Грег Батлер и Џон Ричардсон

„Hugo“--Роб Легато, Џос Вилијамс, Бен Гросман и Алекс Хенинг

„Real Steel“--Ерик Неш, Џон Роузенгрант, Ден Тејлор и Свен Џилберг

„Rise of the Planet of the Apes“--Џо Летери, Ден Лемон, Кристофер Вајт и Даниел Барет

„Transformers: Dark of the Moon“ – Скот Фарар, Скот Бенца, Метју Батлер и Џон Фрејзер

 

Најдобро адаптирано сценарио

„The Descendants“--Александер Пејн, Нет Факсон и Џим Раш

„Hugo“--Џон Логан

„The Ides of March“ – Џорџ Клуни, Грант Хеслов и Бо Вилимон

„Moneyball“--Сценарио: Стивен Зилијан и Арон Соркин. Приказна: Стен Червин

„Tinker Tailor Soldier Spy“--Бриџит О’Конор и Питер Строхан

 

Најдобро оригинално сценарио

„The Artist“ – Мишел Азанавициус

„Bridesmaids“--Ени Мумоло и Кристен Виг

„Margin Call“--Џеј Си Чендор

„Midnight in Paris“--Вуди Ален

„A Separation“ – Асгар Фархади