Номинации за филмската награда Оскар за 2017

оскар статуетка во црна силуета со текст за 2017Оскар за 2017
 
датум настанот:
Холивуд филмска награда за подвижни слики (АМПАС)
89 ти пат ноќта на доделување на Оскарите
закажано за 26 Февруари 2017 , Долби театарот 
Лос Анџелес ,
 
-24 јануари 2017 година марсов ден, во 5:18 часот сабајле  PST (и во 13:18 UTC )
-21 февруари 2017 марсов ден вторник, Завршеток на гласање во 17:00 часот PST(пацифик стандардно време)
-22 фебруари (01:00, UTC универзално време на координација) 
-26 Февруари 2017 сончев ден недела 89-то доделувањето на наградата на филмската академија - Оскар
 
* марсов ден е вторник
 
AMPAS награди на Академијата 24 категории
Комичарот Џими Кимел е најавен да биде домаќин на телевизиската церемонија.
 
филмови со најмногу номинации
 
La La Land 14
Arrival 8
Moonlight 8
Hacksaw Ridge 6
Lion 6
Manchester by the Sea 6
Fences 4
Hell or High Water 4
Hidden Figures 3
Jackie 3
Moana 2
Deepwater Horizon 2
Fantastic Beasts and Where to Find Them 2
Florence Foster Jenkins 2
Kubo and the Two Strings 2
A Man Called Ove 2
Rogue One: A Star Wars Story 2
Passengers 2
 
Номиниции 
достигнување за најдобар филм
 
La La Land
Lion
Hidden Figures
Hacksaw Ridge
Manchester By the Sea
Arrival
Fences
Hell or High Water
Moonlight
 
Најдобар актер
 
Ryan Gosling, La La Land
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Denzel Washington, Fences
Casey Affleck, Manchester by the Sea
Viggo Mortensen, Captain Fantastic
 
 
Најдобра актерка
 
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins
Emma Stone, La La Land
Natalie Portman, Jackie
Isabelle Huppert, Elle
Ruth Negga, Loving
 
Најдобар спореден актер
 
Jeff Bridges, Hell or High Water
Dev Patel, Lion
Mahershala Ali, Moonlight
Lucas Hedges, Manchester by the Sea
Michael Shannon, Nocturnal Animals
 
Најдобра споредна актерка
 
Viola Davis, Fences
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
 
 
Најдобро оригинално сценарио
 
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Damien Chazelle, La La Land
Taylor Sheridan, Hell or High Water
Yorgos Lanthimos and Efthymis Filippou, The Lobster
Mike Mills, 20th Century Women
 
Најдобро адаптирано сценарио
 
Luke Davies, Lion
Eric Heisserer, Arrival
August Wilson, Fences
Allison Schroeder and Theodore Melfi, Hidden Figures
Barry Jenkins and Tarell Alvin McRaney, Moonlight
 
Најдобар филм од странско говорно подрачје
 
A Man Called Ove, Sweden, Hannes Holm, director
Land of Mine, Denmark, Martin Zandvliet, director
The Salesman, Iran, Asghar Farhadi, director
Tanna, Australia, Bentley Dean, Martin Butler, directors
Toni Erdmann, Germany, Maren Ade, director
 
Најдобар документарен филм 
 
Fire at Sea
I Am Not Your Negro
O.J.: Made in America
13th
Life, Animated
 
Најдобар анимиран филм
 
Moana
Kubo and the Two Strings
My Life As a Zucchini
The Red Turtle 
Zootopia
 
Најдобра оригинална песна
 
“Audition,” La La Land
“City of Stars,” La La Land
“How Far I’ll Go,” Moana
“Can’t Stop the Feeling!,” Trolls
“The Empty Chair,” Jim: The James Foley Story
 
Најдобар оригинален филм
 
Damien Chazelle, La La Land
Taylor Sheridan, Hell or High Water
Yorgos Lanthimos and Efthymis Filippou, The Lobster
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Mike Mills, 20th Century Women
 
Најдобра филмска монтажа
 
Tom Cross, La La Land
John Gilbert, Hacksaw Ridge
Joe Walker, Arrival
Jake Roberts, Hell or High Water
Joi McMillon and Nat Sanders, Moonlight
 
Најдобра кинематографија
 
Linus Sandgren, La La Land
Radford Young, Arrival
Grieg Fraser, Lion, Grieg Fraser
James Laxton, Moonlight
Rodrigo Prieto, Silence
 
Најдобра костимографија
 
Florence Foster Jenkins, Consolata Boyle
Jackie, Madeline Fontaine
La La Land, Mary Zophres
Allied, Joanna Johnston
Fantastic Beasts and Where to Find Them, Colleen Atwood
 
Најдобра шминка и фризура
 
Star Trek Beyond
A Man Called Ove
Suicide Squad
 
Најдобри визуелни ефекти
 
Deepwater Horizon
Doctor Strange
Rogue One: A Star Wars Story
The Jungle Book
Kubo and the Two Strings
 
 
Најдобра монтажа на звук 
 
Hacksaw Ridge
La La Land
Arrival
Deepwater Horizon
Sully
 
Најдобар краток анимиран филм 
 
Piper, Pixar
Blind Vaysha , National Film Board of Canada
Pear Cider and Cigarettes, Massive Swerve Studios and Passion Pictures Animation
Pearl, Google Spotlight Stories/Evil Eye Pictures
Borrowed Time, Quorum Films
 
Најдобар краток документарец
 
Joe’s Violin, Lucky Two Productions
Watani: My Homeland, ITN Productions
4.1 Miles, University of California, Berkeley
Extremis, f/8 Filmworks in association with Motto Pictures
The White Helmets, Grain Media and Violet Films
 
 

Comments

Добитници на филмската награда Оскар 2017

ЛИСТА НА ДОБИТНИЦИ НА ОСКАРИТЕ 2017
 
Посебно истакнати 2 филма  Ла ла Ленд и Месечева светлина
 
оскари за La La Land 
 
Демиен Шазел ја зема наградата за Најдобар режисер,
Ема Стоун ја доби наградата за Најдобра актерка,
песната City Stars стана Најдобра оригинална песна, 
Најдобра оригинална музика
Најдобра кинематографија
 
комплетна листа на победниците:
 
Најдобар филм: Moonlight
 
Најдобар актер: Casey Affleck, Manchester by the Sea
 
Најдобра актерка: Emma Stone, La La Land
 
Најдобар спореден актер: Mahershala Ali, Moonlight
 
Најдобра споредна актерка: Viola Davis, Fences
 
Најдобро оригинално сценарио: Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
 
Најдобро адаптирано сценарио: Barry Jenkins and Tarell Alvin McRaney, Moonlight
 
Најдобар филм од странско говорно подрачје: The Salesman, Iran, Asghar Farhadi, director
 
Најдобар документарен филм: O.J.: Made in America
 
Најдобар анимиран филм: Zootopia
 
Најдобра оригинална песна: “City of Stars,” La La Land
 
Најдобар оригинален филм: Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
 
Најдобра филмска монтажа: John Gilbert, Hacksaw Ridge
 
Најдобра кинематографија: Linus Sandgren, La La Land
 
Најдобра костимографија: Fantastic Beasts and Where to Find Them, Colleen Atwood
 
Најдобра шминка и фризура: Suicide Squad
 
Најдобри визуелни ефекти: The Jungle Book
 
Најдобра монтажа на звук: Arrival
 
Најдобар краток анимиран филм: Piper, Pixar
 
Најдобар краток документарец: The White Helmets, Grain Media and Violet Films
 
Најдобра режија: Демиен Шазел, „La La Land“
 
Најдобра продукција: „La La Land“

Оваа 2017 доделувањето на

Оваа 2017-та, доделувањето на Оскарите ....во самата завршница направи голем пресврт кој ќе ја освои Оскаровата статуетка за најдобар филм.Најпрвен беше прогласен мјузиклот Ла Ла ленд за победник ,но само по минута, беше демантирано и и јавено за грешка ,а победник е прогласен Месечева светлина (Moonlight).Времето на овој настан за астро потреби лично го прибележав, околу 6:12:18 ,а во тој момент Бхава лагна и Лагната беа на приближно ист степен ,а во опозиција на Раху.Останува фактот дека во година на соларно затемнување кое е во близина на местото каде се доделија Оскарите ,се случи „ваков“ филмски преседан кој потоа беше топ вест на светските интернет портали.Треба да се спомне дека во сатот и минутите на настанот, Шани имаше аспект на скоро седум планетни влијанија.