Simeon's blog

Предвидуван земјотресен ден околу 7 степени по рихтер

mala slika so logo zemjotres i globus na svetСилен земјотрес со 7.1 магнитуда по Рихтер во близина на крајбрежјето на Нов Зеланд предвиден декември 2015.Епицентарот на земјотресот бил 130 километри северо-источно од Te Araroa и со длабочина од 55 км.Најсилно е почувствуван во заливот Гизборн,Пленти и Северен Велингтон.

Space X ракетата експлодира на лансирање

икона на експлозија на ракета space iksSpaceX ракета експлодира на лансирната рампа Кејп Канаверал -вселенскиот центар Кенеди , во четвртокот наутро , уништувајќи ја ракета (информации за сателитската опрема).Одговорните лица го употребија изразот „Аномалија“ за настанот ,кој ќе предизвика милиони штета на инвеститорите .Повредени нема.

Судар на два мали авиони на Аљаска

Авионска несреќа на Алјаска : 5 лица загинаа во воздухот судир село Јупик Ескимо во близина на реката Јукон

Namatanai земјотрес во Индонезија од 6.7 степени по Рихтер

Силен земјотрес магнитуда 6.7 Namatanai, Papua New Guinea на ден 31август 2016 

мапа на индонезија со австралија со епицентар на земјотрес

пад на авион Ф18 на Швајцарското воздухопловство

За периодот по 29 август 2016 се предвидуваше авионски пад .Првиот ден од предвидувањето се јавува ,за пронајдени остатоци од борбениот авион F/A-18C на швајцарските воздухопловни сили ,кој исчезна во понеделникот на 29 август 2016.Швајцарското министерство за одбрана со изјава дека, воздухоловот бил лоциран од хеликоптер  , во близина на планинскиот премин Сустен-централна Швајцарија.Потрагата по евентуално преживеани ,со асистенција на алпинисти специјализирани за спасување.

Уште неколку пожари во периодов

Објавеното предвидување за пожари се уште опоменува да се внимава до 3 септември годинава.Ова е серија на неколку пожари за кусо временски интервал.
 
Вчера во 14.10 часот во Битола на ул.„Индустриски пат“, во бараките на „Гранит“ (градежната фирма) , избил пожар во кујната-опожарена кујната и трпезаријата во површина од околу 200-300 метри квадратни.
 
Пожарот претпладне во околината на браната „Паљу

Да се внимава во наредниот период

Објавувањето на оваа веб страна и на мојот Facebook профил да се внимава во наредниот период од 29 август до 3 септември, се уште е актуелна.Овој неповолен период трае до 3 септември 2016 , па се советува во наредните денови на претпазливост.
Syndicate content