91-ви Оскар за 2019

91st Academy Awards
датум 24 фебруари 2019
Долби театар ,Холивуд ,ЛА,Калифорнија
 

оскар на златна основа за 2019 година со зелени букви десно натпис

После Златен глобус,Бафта и Берлинската Златна мечка  . следува 91-то издание на ноќта на Оскарите ,како најчесто е именувано филмското „собиралиште“ со престижни награди во повеќе категории на филмската уметност. Оваа година , најмногу филмови со номинации имаат  „Фаворит“ и „Рома“ по 10 номинации Свеченоста е закажана за 24 феб 2019 ,а номинациите се распределени во 24 категории. Годинава нашите филмски работници имаа забележителни награди на светско ниво , документарниот филм ,приказната за Атиџе - Медена земја „Honeyland“ победи во три категории и заедно со филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска  ,со две награди на престижниот европски Берлински фестивал „Ecumenical“  „Guild film Prize“. Во моите мундани прогнози за Република Македонија ,сега веќе Северна Република Македонија ја истакнав филмската индустрија како значајна за успех на нашата земја.
 
 
ОСКАР 2019
 
Номинации:
 
Најдобар филм
 
Зелената книга“
„Рома“
„Боемска рапсодија“
„Ѕвездата е родена“
„Црниот пантер“
„Фаворитот“
„Црниот член на Кју-клукс клан“
„Заменик“
 
Најдобар актер во главна улога
 
Рами Малек, „Боемска рапсодија“
Виго Мортенсен, „Зелената книга“
Кристијан Бејли, „Заменик“
Бредли Купер, „Ѕвездата е родена“
Вилем Дафо, „На портите на вечноста“ 
 
Најдобра актерка во главна улога
 
Глен Клоуз, „Сопругата“
Јалица Апарисио, „Рома“
Лејди Гага, „Ѕвездата е родена“
Оливија Колман, „Фаворитот“
Мелиса Мекарти, „Ќе ми простиш ли некогаш?“
 
Најдобар актер во споредна улога
 
Махершала Али, „Зелената книга“ 
Адам Драјвер, „Црн член на Кју-клукс клан“ 
Ричард И. Грант, „Ќе ми простиш ли некогаш?“ 
Сем Роквел, „Заменик“ 
 
Најдобра актерка во споредна улога
 
Марина де Тавира, „Рома“
Ема Стоун, „Фаворитот“ 
Рејчел Вајс, „Фаворитот“
Ејми Адамс, „Заменик“ 
Реџина Кинг, „Ако улицата Бил можеше да зборува“
 
 
Најдобар странски филм
 
„Рома“
„Студена војна“ Зимна Војна
„Капернаум“
„Крадци“
„Never look away“
 
Најдобра оригинална песна
 
„Shallow“ - „Ѕвездата е родена“
„All The Stars“, „Црниот пантер“
„I'll Fight“ - „RBG“
„The Place Where Lost Things Go“ - „Мери Попинс се враќа“
„When A Cowboy Trades His Spurs For Wings“ - „Баладата за Бастер Скрагс“
 
Најдобар анимиран филм
 
„Остров на кучињата“ 
„Неверојатните 2“ 
„Мираи“ 
„Ралф го крши интернетот“ 
„Спајдермен: Во Спајдер-верзумот“ 
 
Најдобро адаптирано сценарио
 
„Баладата за Бастер Скрагс“
„Ѕвездата е родена“
„Ќе ми простиш ли некогаш?“
„Црн член на Кју-клукс клан“
„Ако улицата Бил можеше да зборува“
 
Најдобро оригинално сценарио
 
„Зелената книга“
„First Reformed“
„Рома“
„Фаворитот“
„Заменик“
 
Најдобар режисер
 
Алфонсо Куарон, „Рома“ 
Павел Павликовски, „Студена војна“
Спајк Ли, „Црн член на Кју-клукс клан“ 
Адам Мекеј, „Заменик“
Јоргос Лантимос, „Фаворитот“
 
Кинематографија (Best Achievement in Cinematography)
 
Cold War, Lukasz Zal
The Favourite, Robbie Ryan
Never Look Away, Caleb Deschanel
Roma, Alfonso Cuarón
A Star Is Born, Matthew Libatique
 
 
Продукција 
Production Design
 
Black Panther
The Favourite
First Man
Mary Poppins Returns
Roma
 
документарен
DOCUMENTARY FEATURE
 
“Charm City”
“Communion”
“Crime + Punishment”
“Dark Money”
“The Distant Barking of Dogs”
“Free Solo”
“Hale County This Morning, This Evening”
“Minding the Gap”
“Of Fathers and Sons”
“On Her Shoulders”
“RBG”
“Shirkers”
“The Silence of Others”
“Three Identical Strangers”
“Won’t You Be My Neighbor?”
 
краток документарен филм
 
“Black Sheep”
“End Game”
“Lifeboat”
“Los Comandos”
“My Dead Dad’s Porno Tapes”
“A Night at the Garden”
“Period. End of Sentence.”
“’63 Boycott”
“Women of the Gulag”
“Zion”
 
Странски филм (неанглиско говорно подрачје)
FOREIGN LANGUAGE FILM
 
Colombia, “Birds of Passage”
Denmark, “The Guilty”
Germany, “Never Look Away”
Japan, “Shoplifters”
Kazakhstan, “Ayka”
Lebanon, “Capernaum”
Mexico, “Roma”
Poland, “Cold War”
South Korea, “Burning”
 
Шминка и фризура  7 филма 
(MAKEUP & HAIRSTYLING)
 
“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“Border”
“Mary Queen of Scots”
“Stan & Ollie”
“Suspiria”
“Vice”
 
Музика
(ORIGINAL SCORE)
 
“Annihilation”
“Avengers: Infinity War”
“The Ballad of Buster Scruggs”
“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“Crazy Rich Asians”
“The Death of Stalin”
“Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald”
“First Man”
“If Beale Street Could Talk”
“Isle of Dogs”
“Mary Poppins Returns”
“A Quiet Place”
“Ready Player One”
“Vice”
 
Музика оргинална песна 15 во конкуренција (ORIGINAL SONG)
 
„Shallow“ од „Ѕвездата е родена“ Леди Гага 
 
 
Kratok animiran film
 
“Age of Sail”
“Animal Behaviour”
“Bao”
“Bilby”
“Bird Karma”
“Late Afternoon”
“Lost & Found”
“One Small Step”
“Pépé le Morse”
“Weekends”
 
LIVE ACTION краток филм 10 номинации
 
“Caroline”
“Chuchotage”
“Detainment”
“Fauve”
“Icare”
“Marguerite”
“May Day”
“Mother”
“Skin”
“Wale”
 
Висуални ефекти 10 номинации:
 
“Ant-Man and the Wasp”
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”
“Christopher Robin”
“First Man”
“Jurassic World: Fallen Kingdom”
“Mary Poppins Returns”
“Ready Player One”
“Solo: A Star Wars Story”
“Welcome to Marwen”
 
звук 
Sound Mixing
 
Black Panther
Bohemian Rhapsody
First Man
Roma
A Star Is Born