Телевизиски награди ЕМИ за 2015

Еми златна статуетка со број 67 за 2015 година ЕМИ 2015 награди за ТВ серии
 
По осми пат наградата ЕМИ за актерот Jon Hamm во серијата „Mad Men“, а веб порталите известуваат за првата наградена афроамериканка-познатата актерка Viola Davis , која за улогата на професорката Annalise Keating (Тв серија на АБЦ) „How to Get Away with Murder“, влезе во ТВ историјата за најдобра женска улога „Еми 2015“.
   
Ланската добитничка Uzo Aduba(жанр комедија),во 2015 се прослави во жанрот тв-драма во женскиот затвор со „Orange Is the New Black“ и ја доби наградата за Најдобра споредна женска улога во драмска серија.
Peter Dinklage какоТирион Ланистер со статуетка Еми 67
 
Филмското студио HBO фантазија,го собори рекордот за најмногу победи 43,а 12 награди во една година само Троновите.На сликава лево победничка насмевка со трофејот Еми на Питер Динклиџ.Може да се каже дека серијата „Игра на Тронови“ кои ги пропуштија наградите од минатата година,во оваа задлужено ги надокнадија,
 
12-ка за  Игра на Тронови (Game of Thrones) ..и победник на вечерта за Еми наградите 2015.
наградите за драмска серија,споредна машка улога за Peter Dinklage како Тирион Ланистер во серијата,
режија за David Nutter,
сценарио за David Benioff и DB Weiss.
 
Листа на сите победници од 67 Еми награди :
 
Најдобро серија комедија
Louie, FX
Modern Family, ABC
Parks and Recreation, NBC
Silicon Valley, HBO
Transparent, Amazon
Unbreakable Kimmy Schmidt, Netflix
Veep, HBO ПОБЕДНИК
 
Најдобро драмска серија 
Better Call Saul, AMC
Downton Abbey, PBS
Game of Thrones, HBO ПОБЕДНИК
Homeland, Showtime
House of Cards, Netflix
Mad Men, AMC
Orange Is the New Black, Netflix
 
Најдобар водечки актер во драмска серија
Kyle Chandler, Bloodline
Jeff Daniels, Newsroom
Jon Hamm, Mad Men ПОБЕДНИК
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Liev Schreiber, Ray Donovan
Kevin Spacey, House of Cards
 
Најдобра водечка актерка во драмска серија 
Claire Danes, Homeland
Viola Davis, How to Get Away With Murder ПОБЕДНИК
Taraji P. Henson, Empire
Tatania Maslany, Orphan Black
Elisabeth Moss, Mad Men
Robin Wright, House of Cards
 
Најдобар водечки актер во комедија(серија)
 
Anthony Anderson, Black-ish
Louis C.K., Louie
Don Cheadle, House of Lies
Will Forte, The Last Man on Earth
Matt LeBlanc, Episodes
William H. Macy, Shameless
Jeffrey Tambor, Transparent ПОБЕДНИК
 
Најдобра водечка главна актерка во комедија серија 
Edie Falco, Nurse Jackie
Lisa Kudrow, The Comeback
Julia Louis-Dreyfus, Veep ПОБЕДНИК
Amy Poehler, Parks and Recreation
Amy Schumer, Inside Amy Schumer
Lily Tomlin, Grace and Frankie
 
Најдобра споредна машка улога во драмска серија 
Jonathan Banks, Better Call Saul
Ben Mendelsohn, Bloodline
Jim Carter, Downton Abbey
Peter Dinklage, Game of Thrones ПОБЕДНИК
Alan Cumming, The Good Wife
Michael Kelly, House of Cards
 
 
Најдобра споредна женска улога во драмска серија 
Joanne Froggatt, Downton Abbey
Lena Headey, Game of Thrones
Emilia Clarke, Game of Thrones
Christine Baranski, The Good Wife
Christina Hendricks, Mad Men
Uzo Aduba, Orange Is the New Black ПОБЕДНИК
 
Најдобра споредна машка улога во комедија серија 
Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine
Adam Driver, Girls
Keegan-Michael Key, Key & Peele
Ty Burrell, Modern Family
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt
Tony Hale, Veep ПОБЕДНИК
 
Најдобра споредна женска улога во комедија серија 
Mayim Bialik, The Big Bang Theory
Niecy Nash, Getting On
Julie Bowen, Modern Family
Allison Janney, Mom ПОБЕДНИК
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Gaby Hoffmann, Transparent
Jane Krakowski, Unbreakable Kimmy Schmidt
Anna Chlumsky, Veep
наградени тв серии за 2015 плакати заедно