Заха Хадид допринос во архитектурата

Заха Хадид(Dame Zaha Mohammad Hadid) Сонце во Терезија и Месечина во Близнаци - Британска архитектка(со ирачко потекло) , добитничка на наградата Притзкер, почина на 65-годишна возраст.Пионер во полето на параметрицизмот,кој се потпира на алгоритми создадени преку компјутерски софтвер , а кои „манипулираат“ односно го решаваат поставениот дизајн на архитектонскиот објект или простор,намештај,облека итн.Тоа подразбира и „отворена порта“ за дизајни креирани со алгоритми.Заха Хадид внатрешен озглед на спортски стадион

Венера која е присатна кај архитектите и уметниците во нејзината хороскопска карта е сместена во Терезија каде е посебно силна ,бидејќи е во своето седиште.За архитекти важен однос на планети е Сатурн и Венера ,па и во Д3,Д4,Д9,Д12 ,а посебно во Д10(кариера), е сместена во полето на сатурновото владеење , а во повеќето карти е поврзана со Сатурн преку аспект. Хадид, која е родена на 31 Октомври 1950 во Багдагд (Ирак), а живееше во Велика Британија ,се лекуваше од проблем со белодробниот систем(бронхитис) ,а почина на својата 65-годишна возраст од срцев удар во болница во Мајами (САД).

Таа е првата жена добитник на Прицкер наградата за допринос во архитектурата.Во 2012 доби благородничка титула од кралицата Елизабета.Во истата година (62 од живот) , во картата Д1 и Д9 има директен аспект на Сонце,Венера и Меркур во терезија (правило на додавање на години во Д9).Во 2002 победува на меѓународниот натпревар за дизајн на Сингапур .Повторно во Д9 се гради аспект на 5 грахи во Водолија, а во д1 е трикона сектор на терезија каде е сместена нејзината венера.Околу болеста пред смрт (бронхитис) сите малефици (Сатурн,Кету,Раху и посебно Марс неповолно го аспектираат полето на Близнаци кои владее со белодробниот систем.Марс во 7 од Чандра лагна ,односно во 3 од сурја лагна е марака планета.Посебно Марс кој го аспектира и полето на Рак кој владее и со срцето.

Нејзините најпознати дела

MAXXI-Национален музеј на уметноста на 21 век 1998-2010 Рим, Италија Победник на 2010 Стирлинг награда

Риверсајд музеј и Центрите Меги во болницата Викторија 2006 Kirkcaldy, во Глазгов Шкотска

Лондон центар за водени спортови 2008-11 Лондон, Велика Британија

Шеик Зајед мост 2007-10 Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати

ЦВА CGM кула 2005-10 Марсеј, Франција

Серпентина Sackler Галерија 2013 Лондон, Велика Британија
Розентал Центарот за современа уметност 2003 Синсинати, Охајо
мостот павилјон 2008 Сарагоса, Шпанија
Меснер планина музеј Corones 2015 Kronplatz планина, 
Иновативен кула 2009-13 Хонг Конг, Кина
Евелин Грејс академија 2006-10 Брикстон, Лондон, Велика Британија
Гуангжу опера 2005-10 Гуангжу, Кина
Бах Комора 2009 Манчестер, Велика Британија Wangjing SOHO 2009-14 Пекинг, Кина
Tondonia Винарија 2001-06 Haro, Шпанија
Phaeno центар за наука 2005 Волфсбург, Германија
Vitra станица 1994 Weil am Rhein
Pierres Vives зграда 2002-12 Montpelier, Франција
Investcorp зграда, Свети Антониј колеџ 2013-15 Оксфорд, 
Музејот (продолжување) 2001-05 Копенхаген, Данска
Issam Институт за јавна политика и меѓународни односи 2006-14 Бејрут, Либан
Hungerburgbahn станици 2007 Инсбрук, Австрија
Hoenheim- паркинг 2001 Hoenheim, Франција
Heydar Алиев културен центар 2007-12 Баку, Азербејџан Dongdaemun Дизајн & Park Plaza 2007-14 Dongdaemun, Сеул, Јужна Кореја
BMW централната зграда 2005 Лајпциг, Германија
Bergisel Ski Jump 2002 Инсбрук, Австрија
Moonsoon 1989-1990 Сапоро
Внатрешен дизајн на ресторан со маси како што се "остри фрагменти од мраз" и "плазма на биоморфни маси".