90 Оскар закажан за 4 март 2018 номинации и победници

оскар 2018 лого ноќ на оскарите лого

Номинации за филмската награда Оскар за 2018
90 ОСКАР номинации
23 јануари 2018
Оскар за 2018
 
датум настанот:
Холивуд филмска награда за подвижни слики (АМПАС)
90 ти пат ноќта на доделување на Оскарите
закажано за недела 4 март 2018 ќе биде пренесувана во живо , преземено во живо од 225 држави и територии во светот
во 18:30 (ЕТ) или 15:30(ПТ пацифик време) ,
место на настанот Долби театарот Лос Анџелес и Хајленд центар
 
 
Распоред на 90 -тата ОСКАР манифестација
 
Петок 12јануари 2018 затворање на гласање
Вторник 23 јануари 2018 година марсов ден, во 5:18 часот сабајле  PST (и во 13:18 UTC ) номинации јавно презентирани
Понеделник 5 Февруари, 2018 ручек со номинирани филмови
Сабота 10 февруари, 2018 година презентирање на Научни и Технички достигнувања награди
Вторник 20 февруари, 2018 почеток на финално гласање
Вторник 27 Февруари, 2018 година Завршни анкети финално гласање
 
 
- 4 март 2018 сончев ден недела 90-то доделувањето на наградата на филмската академија - Оскар
 
* понеделник месечина , марсов ден е вторник ,а сабота сатурнов ден
 
AMPAS награди на Академијата 24 категории
Комичарот Џими Кимел е најавен да биде домаќин на телевизиската церемонија.
 
филмови со најмногу номинации (две или неколку)
 
"The Shape of Water" Fox Searchlight 13
"Dunkirk" Warner Bros. 8
"Three Billboards outside Ebbing,
Missouri"
Fox Searchlight 7
"Darkest Hour" Focus Features 6
"Phantom Thread" Focus Features 6
"Blade Runner 2049" Warner Bros. 5
"Lady Bird" A24 5
"Call Me by Your Name" Sony Pictures Classics 4
"Get Out" Universal 4
"Mudbound" Netflix 4
"Star Wars: The Last Jedi" Walt Disney 4
"Baby Driver" Sony Pictures Releasing 3
"I, Tonya" Neon/30 West 3
"Beauty and the Beast" Walt Disney 2
"Coco" Walt Disney 2
"The Post" 20th Century Fox 2
"Victoria & Abdul" Focus Features 2
 
Номиниции 
достигнување за најдобар филм
 Call Me by Your Name – Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, and Marco Morabito
Darkest Hour – Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, and Douglas Urbanski
Dunkirk – Emma Thomas and Christopher Nolan
Get Out – Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., and Jordan Peele
Lady Bird – Scott Rudin, Eli Bush, and Evelyn O'Neill
Phantom Thread – JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi
The Post – Amy Pascal, Steven Spielberg, and Kristie Macosko Krieger
The Shape of Water – Guillermo del Toro and J. Miles Dale
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Graham Broadbent, Pete Czernin, and Martin McDonagh
 
 
најдобар режисер
 
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get Out
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Phantom Thread
Guillermo del Toro – The Shape of Water
 
 
Најдобар актер
 
Timothée Chalamet – Call Me by Your Name as Elio Perlman
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread as Reynolds Woodcock
Daniel Kaluuya – Get Out as Chris Washington
Gary Oldman – Darkest Hour as Winston Churchill
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq. as Roman J. Israel
 
 
Најдобра актерка
 
Sally Hawkins – The Shape of Water as Elisa Esposito
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri as Mildred Hayes
Margot Robbie – I, Tonya as Tonya Harding
Saoirse Ronan – Lady Bird as Christine "Lady Bird" McPherson
Meryl Streep – The Post as Katharine Graham
 
 
Најдобар спореден актер
 
Willem Dafoe – The Florida Project as Bobby Hicks
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri as Chief Bill Willoughby
Richard Jenkins – The Shape of Water as Giles
Christopher Plummer – All the Money in the World as J. Paul Getty
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri as Officer Jason Dixon
 
Најдобра споредна актерка
 
Mary J. Blige – Mudbound as Florence Jackson
Allison Janney – I, Tonya as LaVona Golden
Lesley Manville – Phantom Thread as Cyril Woodcock
Laurie Metcalf – Lady Bird as Marion McPherson
Octavia Spencer – The Shape of Water as Zelda Fuller
 
Најдобро оригинално сценарио
 
The Big Sick – Written by Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
Get Out – Written by Jordan Peele
Lady Bird – Written by Greta Gerwig
The Shape of Water – Written by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Written by Martin McDonagh
 
Најдобро адаптирано сценарио
 
Call Me by Your Name – James Ivory based on the novel by André Aciman
The Disaster Artist – Scott Neustadter and Michael H. Weber based on the book by Greg Sestero and Tom Bissell
Logan – Screenplay by Scott Frank, James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold based on characters from the X-Men comic books and theatrical motion pictures
Molly's Game – Aaron Sorkin based on the memoir by Molly Bloom
Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees based on the novel by Hillary Jordan
 
Најдобар филм од странско говорно подрачје
 
A Fantastic Woman (Chile) in Spanish – Directed by Sebastian Lelio
The Insult (Lebanon) in Arabic – Directed by Ziad Doueiri
Loveless (Russia) in Russian – Directed by Andrey Zvyagintsev
On Body and Soul (Hungary) in Hungarian – Directed by Ildikó Enyedi
The Square (Sweden) in Swedish – Directed by Ruben Östlund
 
 
Најдобар документарен филм 
 
Abacus: Small Enough to Jail – Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
Faces Places – Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
Icarus – Bryan Fogel and Dan Cogan
Last Men in Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
Strong Island – Yance Ford and Joslyn Barnes
 
Најдобар краткометражен документарен филм
 
Edith+Eddie – Laura Chekoway and Thomas Lee Wright
Heaven is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel
Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
Knife Skills – Thomas Lennon
Traffic Stop – Kate Davis and David Heilbroner
 
Најдобар анимиран филм
 
The Boss Baby – Tom McGrath and Ramsey Ann Naito
The Breadwinner – Nora Twomey and Anthony Leo
Coco – Lee Unkrich and Darla K. Anderson
Ferdinand – Carlos Saldanha
Loving Vincent – Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart
 
Најдобра оригинална песна
 
"Mighty River" from Mudbound – Music and Lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq & Taura Stinson
"Mystery of Love" from Call Me by Your Name – Music and Lyrics by Sufjan Stevens
"Remember Me" from Coco – Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez
"Stand Up For Something" from Marshall – Music by Diane Warren; Lyrics by Lonnie Lynn & Warren
"This Is Me" from The Greatest Showman – Music and Lyrics by Benj Pasek & Justin Paul
 
Најдобар оригинален филм
 
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape of Water – Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi – John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Carter Burwell
 
Најдобра филмска монтажа
 
Baby Driver – Paul Machliss and Jonathan Amos
Dunkirk – Lee Smith
I, Tonya – Tatiana S. Riegel
The Shape of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory
 
Најдобра кинематографија
 
Blade Runner 2049 – Roger Deakins
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
Mudbound – Rachel Morrison
The Shape of Water – Dan Laustsen
 
Најдобра костимографија
 
Beauty and the Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape of Water – Luis Sequeira
Victoria & Abdul – Consolata Boyle
 
Најдобра шминка и фризура
 
Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
Victoria & Abdul – Daniel Phillips and Lou Sheppard
Wonder – Arjen Tuiten
 
Најдобри визуелни ефекти
 
Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
War for the Planet of the Apes – Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist
  
Најдобра монтажа на звук 
 
Baby Driver – Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
Blade Runner 2049 – Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
Dunkirk – Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
The Shape of Water – Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson
 
Најдобар краток анимиран филм 
 
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
 
Најдобар документарец 
 
Abacus: Small Enough to Jail – Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
Faces Places – Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
Icarus – Bryan Fogel and Dan Cogan
Last Men in Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
Strong Island – Yance Ford and Joslyn Barnes