Проблеми со потемнети места на забите

Проблеми со забите со темни дамки(црни точки) 
Зошто се случува?
Причина:
слојот под емајлот почнува да се еродира. Таа е исполнета со бактерии кои почнуваат да растат и шират.
Што предизвикува појава на црни точки на забите?Проблеми се појавуваат во внатрешноста на забите 
поради:
- оштетување или траума на забот ,хемиска реакции соодветна на забниот состав, почетен кариес(поради 
бактерии кои подоцна формираат темни зони на забот).
забен камен газирани пијалоци слатки работи (шеќери) кои ја менуваа оксидацијата на завршниот слој емајлот на на забот постепено.Пушењето го менува емајлот на забот и постепено спречува равномерна хемија на тој дел што доведува до почеток на дамки на забите посебно доколку порозноста на забот го зголемува овој ефект Не испирање на устата посебно важно по четкање на забите доколку јадете слатки работи.Треба да се испираат забите после секој оброк, а ајурведскиот пристап е жубуркање на водата кога сте жедни и масирање на непцата истовремено неколку минути ,а после пиење.
Ваквата вода е побогата со ензимите од плунката и поволно влијае на пробавата но и на забниот емајл. Хигиена на забите побарува четкање пред и по оброк и испирање ,но се советува посебно истражување за каква забна паста ви одговара ,а можете и сами да подготвите од природен намирници кои локално ги има во вашето место.премногу пиење чај или кафе(кофеин) и слични производи(нес,капучино,ајс,филтер кафе итн) доведува до темни дамки.
 
Сребрени Амалгамски пломби
Повторно се менува хемијата во устата заради металот во комбинација со вода,киселина и сл.Тоа доведува до лачење на променет хемиски состав врз забот и појава на темната точка
Внимателно со орални тетоважи посебно на материјал кој суптилно (споро) ацидно делува на забната коронка
лекови за непцата и забите кои имаат антебактериско (антимикробно) дејство може да ги нагласат затемнувањата на забите по употребата заради силно првично дејство на зоните од забите кои се микробно зафатени.Дејството на затемнетите делови на забот се зголемува ,посебно по употреба на алкохолни напитоци и кафе,чај
на пример Хлоракседин Стоматидин и сл.
Третман на црни точки на забот
 
Џвакајте ја водата-пијте ја храната!
Редовно ја чистете и исплакнете забите.Имајте во предвид дека и најмал остаток од храна или ситен талог од кафе на микро ниво навлегува во забот и го спречува нормалното негово хемиско функционирање.Тоа ќе ја намали можноста киселините и бактериите да го оштетуваат забот.
Масажа со природно масло (сусамово,масли ново и сл) е поволно за непцето на забите.
Има едно старо ајурведско правило кое вели водата се џвака ,а храната се пие.
Пијте многу вода Како пиеш многу вода може да ти помогне? Работите се толку едноставни: вода испарува микро флора (бактерии) и помага во спречувањето на сушењето. Пијте многу обична вода, а не газирани и газирани пијалоци што ви се допаѓа толку многу.
Храна поврзана со здравјето на забите
Пред се избалансирана храна но  повеќе сурови зеленчук и овошје. Месо и месни производи не се здрави и од
духовен(теоријата на карма) но и од хемиски аспект на целото тело ,па и на забите.Воедно тоа е повеќе алкална,а помалку ацидна храна.
Во алкалната храна спаѓаат сите видови сурови овошки и зеленчук  и одредени производи пред се:
 
Алкална вода
Тофу сирење
Бадемово млеко
Кокосово млеко
 
Зеленчук:
Аспарагус
Брокула
Чили
Зелен грав
Грав
Црвен грав
Спанаќ
Компир
Keл
Зелка
Сладок компир
Нане
Ѓумбир
Коријандер
Карфиол
Морков
Цвекло
Модар патлиџан / модар патлиџан
Магдонос
Целер
Краставица
Марула
Грашок
Тиква
Ротквица
Брокула
 
Овошје:
Авокадо
Томато
Лимон
Вар
Грејпфрут
Свеж кокос
Калинка
 
Зрнести:
Амарант
Леќата
Chia
Леќа
Бел грав
Mung грав
Ситен грав
Црвен грав
Соја 
 
Ореви и семиња
Кокос
Бадем
Сусам
Лешник
Семки од тиква
Семки од сончоглед
Ленено семе
 
Доколку можете избегнувајте ја оваа храна и напитоци:
 
Месо
Сланина
Говедско
Школки
Јагне
Омар
Школки
Школки
Свинско месо
Колбас
Телешко
Зајачко
Органско месо
Риба
Јајца
Ракчиња
Туна
Мисиркино
 
Млечни производи и јајца
Путер
Сирење
Млеко
Сурутка
Јогурт
Куќа сирење
Сладолед
Кисела павлака
Соја сирење
Јајца
 
Сосови
Мајонез
Кечап
Сенф
Соја сос
Оцет
Табаско
Тамари
Кисели краставички
 
Овошје
Јаболко
Кајсија
Рибизли
Грозје
Манго
Праска
Круша
Сливи
Суво грозје
Малини
Јагоди
 
Тропско овошје
Брусница
Рибизли
Медна диња
Портокал
Ананас
Слива
 
Ореви и семиња:
Кикирики
Ф'стаци
Ореви
Бразилски ореви
Костени
Лешници
Варено масло
Маргарин
 
Пијалаци
Алкохол
Црн чај
Кафе
Газирана вода
Пастеризиран сок
Какао
Енергетски пијалаци
Спортски пијалаци
Млеко
Зелен чај
Безкофеинирани пијалоци
Ароматизирана вода
 
Слатки
Сахарин
Сахароза
Преработен шеќер
Мед
Сиреп на јаворов
Вештачки засладувачи
Рогач
Пченкарен Сируп
Фруктоза
 
Останати продукти:
Печурки
Макарони,Шпагети и сл. тестенини,
Тестенини во паковања
Бисквити
Чоколадо ,чоколадни производи
Чипсови
Пица
Цигари
Лекови
Бел леб, пецива од бело брашно
 
Стоматолошки третман при црни точки на забите
 
Стоматолог дијагностицира причината за појава на дамки на забите, а доколку има оштетувања советува третман за нивно чистење ,отсранување на дисфункционалните  делови од забот односно санација и пополнување со соодветен материјал кој ќе заштити понатамошно пропаѓање на забите ,како и спречување на 
размножување на микроби во устата.Кога емајлираниот дел од забот е зафатен од темни дамки , можно е да се
направи белење на забите за да се врати нормалната природната боја.Понекојпат се предлага и ласерско чистење-односно белење на забите.Стоматолозите препорачуваат јадење повеќе јаболка, суров морков, магдонос, репка зеленчук и лиснат зелен зеленчук. Не заборавајте за ореви, мешунки и цели зрна како што ги вклучуваат сите суштински додатоци за нечие здравје.Пијте лимонада(природно цедена)!
 
Постење (Диета) се препорачува сезонски
 
Чистење на забите:
Паста за заби домашно изработена:
-вода
-сода бикарбона
-лимунов сок
-сол
Можете да ги четкате заби само со сол  и лимунов сок За темните дамки на забите обидете се и само со
пребришување на забите со сол секој ден.Благо масирајте го и непцето.Доколку користите и одредена храна и пиете доста вода, по 10 тина дена следува благо подобрување .Исто така можете да ги измиете затемнетите делови со лимонова кора. Постои уште еден начин: измешајте малку сол со малку лимон, нанесете ја смесата и почекајте неколку минути. Потоа исплакнете со вода.Доколку имате доверба да користите фабрикувана паста
за заби ,употребете пасти од флуорид и калциум.
Побарајте тест на водата за количината на флуор и нејзиниот квалитет.
За децата секако на прво место млеко со помалку адитиви и штетни материи во неговата преработка.Млекото е
богато со калциум што влијае за коскената маса па и за забите.

Comments

Алкална вода рецепт

Алкална вода рецепт за домашна употреба
 
Да се алкализира водата потребно е обична вода за пиење(филтрирана) два-три лимони и хималајска сол.Не се употребува со кисела или газирана вода.Лимоните сае сечат на кругови во тенки лисни и се преливаат со припремената филтрирана вода (или од за домашна употреба од чешма).Се додава 2-3 лажички хималајска сол
и се остава на североисток утринското сонце да ја огрее.Поволно е месечината да е млада ,а да не се празни односно да ја напушта полната фаза на месечината во нејзино намалување.Лимоните да бидат здрави и сочни ,по можност жолтата боја на надворешниот дел да биде со изедначена нијанса на светло жолта боја.